سبک سازی خودرو برای افزایش شتاب خودرو

سبک سازی خودرو 2021

سبک سازی خودرو یکی از کارهای عمومی در تیونینگ میباشد که اگر به درستی انجام شود میتواند شتاب عالی را برای خودرو به همراه داشته باشد. در این مقاله تمامی روش های اصولی برای سبک سازی خودرو را برای شما عزیزان بازگو خواهیم کرد.

blank

چرا باید خودرو را سبک سازی کنیم؟

وزن یکی از موارد بسیار موثر در شتاب گیری خودرو میباشد هرچه وزن بیشتر باشد شتاب کمتر خواهد بود ، شاید شنیده باشید در درگ های خیابانی حتی خودرویی که 2 سرنشین دارد نسبت به خودرویی که 1 سرنشین دارد بسیار شتاب کمتری خواهد داشت به همین دلیل در زمان درگ خودروها مجبور به پیاده کردن سرنشین ها هستند تا سبکتر شود. به طور کلی سبک سازی خودرو میتواند تا 30 درصد در شتاب خودرو تاثیر مثبت داشته باشد.

 

سبک سازی خودرو چند نوع دارد؟

  • سبک سازی لوازم فنی خودرو
  • سبک سازی بدنه خودرو
  • سبک سازی داخلی خودرو

 

کاهش وزن قطعات بدنه با فایبرگلاس یا کربن

فایبرگلس برای کاهش وزن خودرو

شما بخش های زیادی را در خودرو میتوانید تبدیل به کربن یا فایبرگلس کنید ، معمولاً در ابتدای کار کاپوت های جلو و عقب خودرو باید تبدیل به کربن شوند تا وزن قابل توجهی از خودرو کمتر شود.

در ادامه کار شما میتوانید سپرها را نیز تبدیل به کربن نمایید البته توجه داشته باشید که قسمت های داخلی سپر بایستی برداشته شود تا وزن اضافی نداشته باشد.

اگر در همین اندازه کار خود را پیش ببرید خواهید دید که شتاب اولیه به شدت افزایش یافته است ، توجه داشته باشید حتی شما میتوانید تمامی بخش های خودرو را به فایبر کربن تبدیل کنید اما هزینه بسیار بالایی دارد. معمولاً اتومبیل های سوپر اسپرت از بدنه های تمام کربن بهره برده اند تا شتاب ایده آلی را ارائه نمایند.

 

blank

کاهش وزن قطعات موتوری

کاهش وزن موتور

سبک سازی فلایول در اولویت بالایی قرار دارد ، شما بایستی فلایول چدنی خودرو را به یک فلایول آلومینیومی تبدیل کنید تا بتوانید هم وزن کمتر و هم گشتاور بیشتری داشته باشید. البته لازم است بدانید اگر فلایول معمولی 5 الی 6 کیلو وزن داشته باشد فلاویل الومینیومی میتواند وزنی معادل 4 کیلو داشته باشد که این برای افزایش شتاب فوق العاده خواهد بود.

استفاده از میل لنگ سبکتر و حرفه ای هم میتونه در زمینه کاهش وزن خودرو موثر باشه پس سعی کنید میل لنگ خودرو هم تغییر بدید تا وزن برای انتقال قدرت بهتر عمل کنه

 

blank

 

حذف زاپاس از روی ماشین برای کاهش وزن خودرو

حذف زاپاس برای کاهش وزن خودرو

زاپاس به تنهایی حدود 20 کیلو میباشد که با حذف زاپای میتونید دوباره 20 کیلو از وزن خودرو رو کمتر کنید. در درگ ها معمولاً هیچ خودرویی همراه با زاپاس در پست ماشین شروع به درگ نمیکند.

 

حذف صندلی ها برای کاهش وزن خودرو

اگر دقت داشته باشید افراد حرفه ای در زمینه درگ برای کاهش وزن حتی صندلی های داخلی خودرو بغیر از راننده را نیز به صورت کامل از خودرو خارج میکنند تا ماشین وزن کمتری داشته باشد.

 

تعویض رینک و لاستیک ها برای وزن کمتر

حذف رینک و لاستیک برای کاهش وزن

رینک و لاستیک های خودرو حدوداً وزنی معادل 100 کیلو دارند که با تغییر آنها به لاستیک های فاق کوتاه و البته رینک های آلومینیومی کم وزن میتونید این وزن را حدوداً به نصف کاهش دهید.

 

حذف سیستم صوتی (باکس)

حذف سیستم صوتی برای کاهش وزن خودرو

اگر دقت کرده باشید هیچ یک از خودرو های درگ سیستم صوتی حرفه ای ندارند و این برای کاهش وزن و شتاب گیری بهتر است چراکه یک باکس ساب به تنهایی میتواند وزنی معادل 30 کیلوگرم الی 60 کیلوگرم داشته باشد.

 

blank

 

مواردی که در بالا گفته شد مواردی بودند که میتواند هزینه کمی برای شما داشته باشد همچنین در عین حال تجربه شتاب فوق العاده ای را نیز به شما القا نماید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *